ŻELKOTY NARZĘDZIOWE

Żywice nawierzchniowe (żelkoty techniczne)

Żywice nawierzchniowe (czasami zwane żelkotami albo laminatami) stosuje się do produkcji części z tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym (GRP), sprawdzianów, szablonów, form i podobnych elementów wykonywanych w napełnianej formie. Ponadto wykorzystuje się je do wytwarzania odpornych na temperaturę warstw powierzchniowych narzędzi do formowania termicznego, form do pianek poliuretanowych, form do prasowania na ciepło, podgrzewanych płyt modelowych i podobnych zastosowań.

System Polydur

System Polydur to unikatowy system wykonywania narzędzi, który pozwala na budowę lekkich, dokładnych narzędzi laminowanych w krótkim czasie.
System składa się z wodnej emulsji żywicy akrylowej, zmieszanej z ze specjalnym wypełniaczem (kombinacja proszków ceramicznych).
Technika pracy i charakterystyka materiału są bardzo podobne do normalnych zastosowań żywic epoksydowych lub poliestrowych. Aplikacja odbywa się poprzez nakładanie kilku warstw z nasączonych tym produktem mat z włókna szklanego. Wytworzone laminaty można rozformowywać po 2-3 godzinach, a utwardzenie zachodzi w ciągu 2 godzin po rozformowaniu. Oznacza to, że nawet duże narzędzia można wykonać i wykorzystać w trakcie jednego dnia.

ProduktRodzajOpakowania
Polydur Systemżywica akrylowa30 kg

Tabela. Żywice nawierzchniowe.