ŻYWICE POLIURETANOWE

W różnych odmianach, przezroczyste i nieprzezroczyste, z wypełniaczami i bez. Dające sie barwić, do odlewania "z ręki" i w próżni.

Do odlewów stosuje się najczęściej żywice poliuretanowe. Występują systemy z wypełniaczami i bez wypełniaczy, do odlewania ręcznego lub w próżni bądź niskociśnieniowego wstrzykiwania żywicy (tzw. żywice RIM).

GM 973

Dwuskładnikowy, miękki i elastyczny na formy lub części prototypowe o własnościach elastomerowych. Bardzo mała lepkość. Odlewy licowe - formy do betonu i ceramiki. Duża wytrzymałość na rozdzieranie. Brak toksycznych halogenów.

PU 365 L

Dwuskładnikowy, bez zapachu, do odlewów o grubości do 20 mm. Bardzo krótki czas do wyjścia z formy, stosowany bez wypełniaczy. Prototypy, modele, figurki. Proporcja mieszania - 100:100. Produkt użyty z wypełniaczem ma mniejszy skurcz.
Główne cechy: Bardzo krótki czas do wyjścia z formy, bardzo mała lepkość, dobra odporność na ciepło. Symuluje polipropylen.


PU 365

Jest dwuskładnikowym systemem poliuretanowym bez wypełniacza, do którego można dodawać określone suche wypełniacze, albo w proporcjach sugerowanych, albo zmiennych zależnych od zastosowania i żądanej grubości odlewu. Produkt można barwić przez dodanie odpowiedniej ilości pigmentu koloryzującego.
Główne cechy: Bardzo mała lepkość, doskonałe odtworzenie szczegółów powierzchni; ekonomiczny; odpowiedni do alginowych odlewów dentystycznych. Doskonała stabilność wymiarowa, mały skurcz. Szybkie utwardzanie, niska temperatura reakcji egzotermicznej. Wzorce odlewnicze, modele do kopiowania, negatywy, modele do szybkiej reprodukcji, prototypy.


MG 709

wytloczkiDwuskładnikowy, do odlewania ręcznego, przezroczysty po utwardzeniu, idealny do szybkiego prototypowania, osadzania i na wszystkie odlewy przezroczyste wykonywane próżniowo lub bez próżni. Modele przezroczyste. Proporcja mieszania - 100:90. Odporny na promienie ultrafioletowe. System jest idealny do szybkiego wykonywania prototypów, obudowywania i do innych odlewów przezroczystych, wykonywanych z próżnią lub bez.
Główne cechy: Optycznie przezroczysty. Bardzo mała lepkość. Poleruje się na wysoki połysk. Mocny w cienkich przekrojach. Odporny na ultrafiolet. Łatwe barwienie.


Żywice RIM

Sztywne systemy poliuretanowe do niskociśnieniowego wstrzykiwania żywicy do formy (RIM). Są one głównie przeznaczone do symulowania mas termoplastycznych, takich jak POLIPROPYLEN. Żywice te są idealne do szybkiego prototypowania i ograniczonych przebiegów produkcyjnych przy użyciu maszyn dozujących, z próżnią lub bez próżni.

ProduktRodzajOpakowania
PU 365poliuretan5kg+5kg
MG 709poliuretan5kg+5kg
PU 365 Lpoliuretan5kg+5kg
GM 973poliuretan5kg+5kg

Tabela. Żywice odlewnicze.

W różnych odmianach, przezroczyste i nieprzezroczyste, z wypełniaczami i bez. 

Do odlewów stosuje się najczęściej żywice poliuretanowe. Występują systemy z wypełniaczami i bez wypełniaczy, do odlewania ręcznego lub w próżni bądź niskociśnieniowego wstrzykiwania żywicy (tzw. żywice RIM).