artykuły

Newslettery

2021-07-08

W tym artykule znajdą Państwo odnośniki do wszystkich newsletterów wydanych przez naszą firmę Proxima Adhesives. Biuletyny zaczęliśmy publikować w sierpniu 2015 roku. Serdecznie zachęcamy do lektury newsletterów, w których znajdują się nie tylko informacje o naszej ofercie ale także przydatne artykuły na temat procesów klejenia i innych tematów związanych z technologią klejenia.

Opracował: Proxima Adhesives

czytaj więcej

Monolith - lider klejów konstrukcyjnych

2019-08-19

Kleje konstrukcyjne Monolith charakteryzują się wysoką siłą wiązania i twardością. Zastępują one tradycyjne łączenie materiałów lub alternatywne inne metody klejowe. Zgodnie z definicją, klej konstrukcyjny to klej, który tworzy silniejsze wiązania niż materiały, do łączenia których jest wykorzystywany. Klejami Monolith można łączyć podobne lub różne tworzywa poprzez uczestnictwo w ostatecznej całości konstrukcyjnej i jej wytrzymałości.

Opracował: Aleksandra Lewandowska, Sławomir Chorek

czytaj więcej

Klejenie metali w przemyśle

2018-03-05

Klejenie nie jest podstawową metodą łączenia metali. To wciąż rozwijająca się dziedzina. Istnieją bardziej popularne sposoby wykorzystujące tradycyjne metody technologii mechanicznej. Czasami jednak warto lub nie ma innego wyjścia i trzeba wybrać właśnie sposób łączenia tworzywa za pomocą spoiwa powstałego na drodze chemicznej. Kiedy więc warto sięgnąć po tę metodę?

Opracował: Aleksandra Lewandowska, Sławomir Chorek

czytaj więcej

Produkty MONOLITH

2017-11-30

O każdej grupie produktów powstała broszura, pokazująca uwarunkowania klejenia i najważniejsze kleje.

Opracował: Proxima Adhesives

czytaj więcej

BHP w procesie klejenia

2016-12-15

Bezpieczeństwo i higiena pracy… Zazwyczaj „zwykłemu” pracownikowi kojarzy się tylko z nudnymi szkoleniami. Chcielibyśmy to zmienić! Ten artykuł ma uświadomić Państwu, jak ważne jest przestrzeganie i egzekwowanie od swoich pracowników norm i zasad bhp ze szczególnym uwzględnieniem tych dotyczących procesu klejenia.

Opracował: Katarzyna Gajda

czytaj więcej

Projektowanie i konstrukcje klejenia kompozytów

2016-08-18

Choć w internecie znajdziecie Państwo wiele poradników dotyczących klejenia kompozytów, warto poświęcić chwilkę czasu na zapoznanie się z radami dotyczącymi klejenia takich materiałów.

Opracował: Katarzyna Gajda

czytaj więcej

Klejenie kadłuba jachtów laminatowych

2016-01-12

Co raz więcej pasjonatów żeglarstwa posiada jachty motorowe czy też żaglowe, niektórzy nawet konstruują swój jacht „od zera”, dlatego też chcielibyśmy przedstawić Państwu zastosowanie klejów PLEXUS wykorzystywanych w stoczniach jachtowych.

Opracował: Zygmunt Tyska

czytaj więcej

Rapid prototyping

2015-07-10

Każda osoba zajmująca się techniką wykonywania elementów z tworzyw sztucznych za pomocą wtrysków wie, że aby wykonać pierwszy wtrysk, trzeba mieć formę. Forma taka jest wykonana zwykle z metalu, a jej cechą główną jest bardzo wysoka cena.

Opracował: Aleksander Łychin

czytaj więcej

Konstrukcyjne klejenie termoplastów

2014-11-26

Konstrukcyjne klejenie elementów w czasie montażu za pomocą klejów jest technologią rozwijającą się w przemyśle bardzo szybko. Ten artykuł przytacza przykłady zastosowania klejów w przemyśle samochodowym i stoczniowym, gdzie zostało ono wprowadzone przez wiodących producentów światowych. Określa się krytyczne kryteria projektowania i kontroli procesu montażu zapewniające sukces techniczny. Omówiono również rezultaty współczesnych zastosowań klejów.

Opracował: Marek Bernaciak

czytaj więcej

Klejenie taśm przenośnikowych i wykładzin gumowych

2014-11-26

Niniejsze opracowanie jest pomyślane jako poradnik dla osób pragnących samodzielnie podjąć się sklejenia przemysłowych gumowych taśm przenośnikowych na zimno oraz złączenia gumy z metalami, np. przy produkcji zderzaków lub wykładzin gumowych. Proxima Adhesives dostarcza do tego celu specjalny, wysoko wytrzymały klej MONOLITH PKT, dający możliwość wykonania elastycznych i trwałych złącz.

Opracował: Marek Bernaciak

czytaj więcej

Kleje upraszczają konstrukcje z tworzyw kompozytowych

2014-11-26

Zużycie klejów konstrukcyjnych znacznie wzrosło w ostatnich kilku dekadach. Kleje te zostały m.in. użyte do klejenia płytek tarczy termicznej wahadłowca i zastąpiły mechaniczne mocowania w dobrze znanych bombowcach i myśliwcach typu stealth. Lecz co to takiego są kleje konstrukcyjne? W jaki sposób upraszczają one konstrukcje z tworzyw kompozytowych?


Opracował: Marek Bernaciak

czytaj więcej